Na vymáhanie pohľadávky si dohodnite profesionála


Vymáhanie pohľadávok voči veriteľovi je nepríjemný životný krok, ale niekedy má veriteľ plné oprávnenie k nemu pristúpiť. Najťažšie je to napríklad v situácii, keď požičiate peniaze vášmu kamarátovi alebo vzdialeným príbuzným, a títo ľudia hrešia na to, že sa poznáte, a že zrejme budete mať také mäkké srdce, že dlhy nakoniec úplne odpustíte. Pri nízkych čiastkach, kedy niekomu požičiate päť stoviek Eur, sa to ešte pochopiť dá a v zásade sa táto udalosť nemusí nikde ventilovať na verejnosti, ale pokiaľ ide o desaťtisícové sumy, ktoré dopomohli ľuďom napríklad k vlastnému bývaniu, tam už má význam sa aspoň pátrať po príčinách, prečo dotyčná osoba neplní svoje záväzky.

právna pomoc pri neplnení záväzkov

Ešte pred tým, než začnete byť neústupní, dohodnite si schôdzku s dlžníkom a všetko si vyhovorte pokiaľ možno na rovinu. Ak sa dozviete, že dotyčný dlhodobo ochorel, prišiel o prácu, je po rozvode, došlo k úmrtiu v rodine a k ďalším podobným tragickým udalostiam, buďte zhovievaví a začnite riešiť situáciu miernou formou najskôr dohodou, a s dlhším časovým odstupom. Iná situácia ale nastáva, pokiaľ vašu dobrotu niekto zneužíva vo svoj prospech a tým vás zámerne poškodzuje. Tam je potom potrebné rýchlo konať, a pokiaľ možno sa obrátiť na právnika.

chudobný dlžník

Advokát v Bratislave takéto prípady rieši a zrejme ešte bude riešiť mnohokrát. Na základe svojich skúseností vám odporučí najvhodnejší postup a môžete spoločne na dlžníka udrieť všetkými platnými prostriedkami. Vymáhanie pohľadávok nie je jednoduché a je to vždy skôr psychologická záležitosť, než zmluvná, pretože tu jednáte so živým človekom, a ten musí mať na neplnenie záväzkov nejaký vnútorný dôvod, nejakú pohnútku. Preto sa tiež právnici snažia riešiť situáciu najprv mimosúdne, a až potom sa prikračuje k súdnemu pojednávaniu. V každom prípade ale nenechávajte situáciu dôjsť príliš ďaleko, aby ste mali tiež šancu na to, že sa vám dlžná čiastka vráti.